Microbiological Specimen Transport and Collection Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (34)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (17)
- (3)
- (28)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (29)
- (106)
- (27)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (76)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (7)
- (20)
- (17)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (8)
- (12)
- (3)
- (30)
- (54)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Remel™ BactiSwab™ Dry
Thermo Scientific™ Remel BactiSwab Dry is supplied as a single plastic-shaft swab (contains no media).
Greiner Bio-One Sterile Swab Tubes
Sterilized by irradiation. Greiner Bio-One Sterile Swab Tubes is suitable for collection and transport of non-human bacteriological, serological and cytological samples.
| Product Type | Swab Tube |
|---|---|
| Tube Size | 16 mm |
| For Use With (Application) | Collection and transport of non-human bacteriological, serological and cytological samples |
| Sterility | Sterile |
StatLab Parawash Fecal Concentrator Kit
Concentrate intestinal parasites from preserved fecal specimens with the Fecal Concentrator Kit while reducing processing time.
Nasco Whirl-Pak™ Dry Cellulose Sponge Probe Write-On Bag
Convenient sterile absorbent sponge sampler in a sterile Whirl-Pak bag.
ARX Sciences™ Viral Transport Media Collection Kit
Convenient viral transport media collection kit eliminates worries about storage temperature before use.
Puritan™ Opti- Tranz™ Amies Gel Media Transport Tube with Regular Rayon Tip Swab
Ideal for direct microscopic examination of clinical samples
| Includes | Charcoal additives |
|---|---|
| Tip Type | Minitip |
| Product Type | Transport Tube |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Tip Material | Rayon |
| Tube Size | 154 mm |
| Shelf Life | 24 Months |
| For Use With (Application) | Throat, urogential, and wound swab sampling |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
| Media Type | Semi-solid (Sodium Thioglycollate and Agar) |
Puritan™ Opti- Tranz™ Liquid Amies Media Transport Tube with Miniature Rayon Tip Swab, Aluminum Handle
Used for isolation of aerobic culture
| Tip Type | Minitip |
|---|---|
| Product Type | Transport Tube |
| Tip Material | Rayon |
| Tube Size | 154 mm |
| Shaft Material | Soft Aluminum |
| Fill Volume | 1 mL |
| Shelf Life | 18 Months |
| Closure Color | Green |
| For Use With (Application) | Throat, urogential, and wound swab sampling |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
| Media Type | Semi-solid (Sodium Thioglycollate and Agar) |
Puritan™ Opti- Tranz™ Agar Gel Media Transport Tube with Miniature Rayon Tip Swab
Ideal for direct microscopic examination of clinical samples
| Includes | Charcoal additives |
|---|---|
| Product Type | Transport Tube |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Tip Material | Rayon |
| Tube Size | 154 mm |
| Shelf Life | 24 Months |
| Closure Color | Blue |
| For Use With (Application) | Throat, urogential, and wound swab sampling |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
| Media Type | Semi-solid (Sodium Thioglycollate and Agar) |
| Handle Material | Polystyrene |
Puritan™ Opti- Tranz™ Liquid Stuart Media Transport Tube with Miniature Rayon Tip Swab
Ideal for ear, nose, throat, male urethral sampling
| Product Type | Transport Tube |
|---|---|
| Volume (Metric) | 1 mL |
| Tip Material | Rayon |
| Tube Size | 154 mm |
| Shelf Life | 18 Months |
| For Use With (Application) | Throat, urogential, and wound swab sampling |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
| Media Type | Semi-solid (Sodium Thioglycollate and Agar) |
Visby Medical™ Sexual Health Collection Kit
Vaginal specimen collection kit for use with the Sexual Health Test by Visby Medical™. Kit contains 50 swabs, 50 tubes containing collection media, and 50 self-collection instructions.
Longhorn Vaccines And Diagnostics PRIMESTORE ATM 1.5ML RUO 50/PK
PrimeStore ATM: An Analyte Transport Medium for optimized molecular testing while preserving and stabilizing proteins and antibodies for rapid testing (no Guanidine or Ethanol).
Visby Medical™ Sexual Health Starter Kit
A bundle containing everything needed to get started with the Visby Medical™ Sexual Health Test. The starter kit contains, 2 sexual health test kits (40 tests), 1 power adapter, 1 collection kit, positive and negative external controls, and training.
Puritan™ Opti- Tranz™ Agar Gel Media Transport Tube with Miniature Rayon Tip Swab, Charcoal Additives
For preservation of aerobic, anaerobic, fastidious bacteria
| Includes | Charcoal additives |
|---|---|
| Product Type | Transport Tube |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Tip Material | Rayon |
| Tube Size | 154 mm |
| Shelf Life | 24 Months |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
| Media Type | Semi-solid (Sodium Thioglycollate and Agar) |
Puritan™ Opti-Tranz™ Liquid Amies Media Transport Tube with Miniature Rayon Tip Swab
Ideal for direct aerobic culture, gram staining and rapid detection tests
| Product Type | Transport Tube |
|---|---|
| Volume (Metric) | 1 mL |
| Tip Material | Rayon |
| Tube Size | 154 mm |
| Shelf Life | 18 Months |
| For Use With (Application) | Throat, urogential, and wound swab sampling |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
| Media Type | Semi-solid (Sodium Thioglycollate and Agar) |
Puritan™ Opti- Tranz™ Plus Liquid Amies Media Transport Tube with HydraFlock™ Tip Swab
Used for isolation of aerobic culture
| Product Type | Transport Tube |
|---|---|
| Volume (Metric) | 1 mL |
| Tip Material | Polyester Flock |
| Tube Size | 154 mm |
| Shelf Life | 18 Months |
| For Use With (Application) | Throat, urogential, and wound swab sampling |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
| Media Type | Semi-solid (Sodium Thioglycollate and Agar) |
| Handle Material | Polystyrene |